piątek, 24 marca 2017

Dieta dla zdrowego snu

Dieta dla zdrowego snu

„Jesteś tym co jesz”. Zapewne często słyszymy to zdanie. W tym wypadku jedzenie jest odzwierciedleniem jakości naszego snu. Jak wiemy to odpowiedni wypoczynek w nocy pozwala nam prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Niestety dziś jemy nie tylko niezdrowo, ale i nieregularnie. W związku z tym stała pora posiłków jest istotna. My postanowiliśmy przedstawić kilka zasad odżywiania dla dobrej jakości snu.

Czego unikać? 


Warto jednak zacząć od tego, co wyeliminować. Tu należy unikać tłuszczy i cukrów prostych. Ich największe źródło znajduje się w daniach typu fast food, słodko – słonych przekąskach i kolorowych, gazowanych napojach. 

Białko i węglowodany 


Jak wiemy białko to podstawowy budulec naszych mięśni i kości. Nie powinno więc zabraknąć go w naszym jadłospisie. Najwięcej zdrowego białka znajduje się w takich produktach jak: gotowane (drobiowe) mięso, sery, jajka, jogurt naturalny, czy mleko. Z kolei największym skupiskiem węglowodanów są owoce i warzywa. 

Błonnik na kolacje 


O ile białka nie może nam zabraknąć w ciągu dnia o tyle wieczorem nie należy z nim przesadzać. Kolacja powinna zawierać jak największą ilość błonnika, który znajduje się m.in. w kaszy, płatkach owsianych, czy pieczywie pełnoziarnistym. Pamiętaj, by kolacje zjeść nie później, niż 2 godziny przed snem. 

Nie tylko co jesz, ale i jak gotujesz 


W związku z tym jeśli masz do wyboru gotować, lub smażyć – wybierz opcje pierwszą, najlepiej gotując na parze. Jeśli już decydujesz się na smażenie to zamień masło na olej. Do wieczornej sałatki zamiast majonezu dodaj łyżkę oliwy – sałatka nie straci na smaku, a dodatkowo zyska na zdrowiu. Zaleca się też nie zabielanie zup śmietaną. 

Zadbaj o komfort Twojego snu 


Kiedy już zapewnimy sobie odpowiednia dietę warto pomyśleć o wygodzie w czasie snu. Często tradycyjne poduszki nie są w stanie jej zapewnić. Warto wtedy sięgnąć po poduszki ortopedyczne do spania, które odciążą Twój kręgosłup. Dzięki nim będziesz spać wygodnie, a rano obudzisz się bez uczucia dyskomfortu i gotowy do działania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz